Перші адвокатські слухання, присвячені імені видатного колеги-земляка Йосипа Аптіка, провели адвокати в Дубні
“Перші щорічні адвокатські слухання імені Аптіка Й. А.” пройшли на минулому тижні у Дубенському замку. Захід нового формату започаткували Рада адвокатів Рівненської області та Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Рівненської області. Слухання присвятили темі "Минуле та майбутнє української адвокатури. Виклики сьогодення”. До участі в заході запросили авторитетних спікерів, які розкрили актуальні теми в галузі адвокатури та дотичних до неї сферах.
Перші щорічні адвокатські слухання відбулися у Дубні не випадково, адже тут жив та здійснював адвокатську діяльність визначний адвокат Аптік Йосип Абович. Розповіддю про його життєвий та професійний шлях розпочав слухання голова Ради адвокатів Рівненської області Сергій Удовиченко.
Роль Аптіка Й.А. в становленні післявоєнної української адвокатури та зокрема адвокатури Рівненської області є важливою, а приклад Аптіка гідний наслідування. Цей адвокат не лише зробив, очолювану ним юридичну консультацію першою в області, але й підняв її авторитет перед державними та громадськими організаціями та установами.
Неодноразово адвокати вносили свої пропозиції, рекомендації, які згодом враховувалися в діяльності державних підприємств. Дубнівська юридична консультація робила узагальнення та розробляла рекомендації щодо усунення негативних проявів в суспільстві. В ті часи адвокатура була громадянсько активним інститутом і її позицію не могли не враховувати.
Адвокати мали вплив на суспільні процеси. На жаль, сьогодні колеги більше зайняті своєю професійною діяльністю. Таке відсторонення має негативні наслідки. Сьогодні поширеними є факти порушення прав і гарантій адвокатської діяльності, втручання в професійні процеси з боку державних органів, нав’язування, всупереч волі адвокатів, законодавчих норм, які матимуть негативний вплив на захист прав клієнтів. Тому необхідно знати, пам'ятати історію адвокатури та відновлювати її авторитет у суспільстві.
— І дійсно, коли ми згадаємо наше величне історичне минуле, то повинні зробити для себе певні висновки й подивитися на перспективи розвитку нашого майбутнього, адже професійне життя ставить перед нами нові виклики, суспільство змінюється, технології розвиваються. Коли сьогодні проект Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність дарує дуже важливу норму, що можна носити мантії та знаки, то я вважаю, що це архаїзм, бо сьогодні є електронний суд, онлайн конференції, ми бачимо як працює система електронного документообігу. Ми рухаємось вперед, новий процесуальний кодекс дає нам можливість вирішувати спір за участю судді. Сьогодні Медіація набуває великого розповсюдження і вже найближче майбутнє дозволить нам користуватись нею повноцінно. Так само як і електронними інструментами, про що розповідають спікери під час заходу, адже ми стоїмо на межі, коли вже спілкуємося зі ЗМІ, даємо інтерв’ю, беремо участь в ток-шоу, вже даємо свої компетентні заключення, але ще не до кінця якісно використовуємо ці всі інструменти. Наше право і ціль – навчити адвокатів регіону якісно та вміло використовувати можливості сьогодення і, беручи приклад з історичних постатей, бути активними у суспільстві, вміти самоорганізовуватись, задля підвищення авторитету та ваги адвокатури в суспільстві, — резюмував голова РАРО Сергій Удовиченко.
За словами голови кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Рівненської області Світлани Сурікової, організаційний комітет не дарма обрав Дубенський замок як місце проведення слухань, а спікерами відомих в адвокатурі людей.
— Ми хочемо, щоб адвокати Рівненщини поповнили свої знання в актуальних темах, — зазначила голова Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Рівненської області Світлана Сурікова. — Наприклад, тема промов та мистецтва мовного впливу, це дуже важливо для нас, адже адвокатура це інститут який зараз активно росте і розвивається і навіть від того, наскільки адвокат вміло вміє виступити в судовому засіданні дуже багато залежить сприйняття його судом і клієнтом. Окрім того, важливо що адвокати викроїли час у свій вихідний, щоб збагатити свої знання. Сподіваюся, що цей захід стане початком хорошої традиції й такі тематичні заходи будуть сприйматися позитивно і з нас візьмуть приклад інші наші колеги.
— Ми започаткували захід нового формату, який ще ніколи не проводився у Рівному і назвали це - адвокатські слухання, — пояснила Юлія Щербяк. — Ідея була - надати рівненським адвокатам можливість почути досвід та напрацювання ТОП-адвокатів України, дізнатися про найновіші тенденції в адвокатурі, надихнути до розвитку у професії. Ми визначили напрямки та зв'язалися з кращими фахівцями у кожному напрямку, - жоден нам не відмовив. Вибір місця проведення також не випадковий. Оскільки ми вшановували пам'ять дубенського адвоката, то кращого місця ніж музей-заповідник "Дубенський замок" годі було шукати. Поєднання історії краю, досвіду потужних адвокатів та знань про тенденції у сучасній адвокатурі і створили очікуваний вау-ефект.
Під час дискусійної платформи про адвокатську діяльність, сприйняття її як місії чи просто бізнесу, клієнта як ворога чи партнера, а також роботи з "токсичними клієнтами” присутні вступили у жваве обговорення зі спікерами. Зокрема, Оксана Дитинко — адвокат, керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Дитинко і партнери" член Ради комітету кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України, випускниця програми "Адвокат Майбутнього" зазначила, що на її особисте переконання клієнт має бути партнером.
— Ворогом можна назвати того клієнта, який не прислухається до порад, якщо з ним погоджено певну позицію, лінію захисту, а він вчиняє неузгоджені дії, — пояснила Оксана Дитинко. — Він стає ворогом, але не для адвоката, а для себе. Завдання адвоката це йому донести, пояснити, що він має право вибору. І звісно якщо до вас прийшов клієнт і у вас з ним не склалось, чи відчуваєте, що він вам ворог, то краще і не боротись за нього. Тобто довірою треба будувати. А загалом сьогодні піднімаються дуже актуальні теми, які варті обговорення в адвокатській спільноті, бо ми дійсно часто забуваємо про роль адвоката. В час, коли йдуть перетворення, йде судова реформа, створюються нові органи, низька довіра до правосуддя і низька правова культура. Люди ще не визнають роль і важливість саме адвоката, і не вірять що це саме та особа, яка їм допоможе, і це залежить від нашої професійності.
Адвокати повинні професійно використовувати законодавство та навіть прогалини в ньому та не обіцяти клієнту “золоті гори», переконаний адвокат Олександр Дроздов (заслужений юрист України, член науково-консультативних рад при Верховному суді та НААУ, кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального процесу Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Перший проректор Вищої школи адвокатури, Президент Спілки адвокатів України, автор та співавтор понад 100 праць з питань кримінального процесу, адвокатської діяльності, застосування Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і урахування практики). Він також зазначив, що завдання адвоката роз'яснювати, що його клієнт це не він. Якщо мова про резонансні справи та про поняття "токсичних клієнтів", то утотожнення адвоката з клієнтом заборонене. Хоча законодавець нав’язує, що адвокат наділений правами підозрюваного та обвинуваченого, що вже на підсвідомому рівні запроваджує порушення міжнародного стандарту.
— Я б відмежовував поняття токсичного клієнта від провокатора, бо провокатор — це злочинець, крапка. Коли ми говоримо про клієнта токсичного, як я його сприймаю, це та людина, яка приходить і вимагає від мене гарантій успіху, вимагає постійно якихось знижок, постійно рекомендує щось, опираючись на чийсь сумнівний досвід. З таким потрібно вибудовувати свою стратегію, адже ми всі трохи психологи, якщо вже ми вирішили працювати з цим клієнтом, то підстави “включити задню” чітко передбачені законом і цим потрібно керуватись.
Для Барбари Калюжної ворогів серед клієнтів немає, зазначила адвокат,( член Ради адвокатів України НААУ від Львівської області, співзасновник Адвокатського об'єднання "АВЕРС - М.Д.К .", начальник управління "Львівська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа” Координаційного центру з надання правової допомоги PRAVOKATOR правовий клуб Львів. Співзасновник ГО Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”, видатний юрист України, видатний адвокат України).
— Більше як двадцять років практики серед моїх клієнтів набулося стільки друзів із різних сфер, — зазначила Барбара Калюжна. — Для мене клієнт не ворог, тому що дуже люблю свою професію. Я могла розійтися з клієнтом, ліпше з ним не працювати і мати спокій, бо ми не сходимось в правовій позиції, тоді нам не по дорозі. А щодо справ, де замішана політика, резонансні справи, це все мова про токсичних клієнтів. Дуже було слушне зауваження колеги, що коментуючи такі справи потрібно говорити загальними фразами, аби потім слова не були вирвані з контенту, як це було в моїй практиці. І не потрібно видавати власних коментарів, треба бути стриманим у висловлюваннях, щоб не нашкодити клієнтові й справі в цілому. Адже змагальність ніхто не скасовував. Токсичність ще у тому, що люди в більшості вважають, що їхня справа є одна і в адвоката немає права на вихідні, лікарняних, відпустки.
Тому доповідач поділилась власним рецептом взаємодії з такими клієнтами. Під час складення протоколу першої зустрічі вона письмово все фіксує, де обумовлює час зустрічей, дзвінків, залишає за собою право обирати відпустку, і за станом здоров'я може не відповісти на дзвінок.
— Я рада поділитись своїм досвідом з колегами. Адже це дуже цікавий і головне потрібний захід, бо здебільшого адвокати зайняті своїми справами, а щоб зібратися спільнотою, долучитись до обговорення, таких можливостей мало. І ми відчуваємо брак спілкування, він тут, під час таких заходів заповнюється, адвокати починають відчувати себе потрібними, — підсумувала Барбара Калюжна.
Своїми знаннями з присутніми поділилися Марина Свіст – інтернет-маркетолог та SMM спеціаліст, засновник порталу mini-rivne.com, організатор практичного експрес-курсу "Інстаграм для бізнесу”. Вона розповіла про інструменти, які покращують ефективність сторінок в Інстаграм та Фейсбук, можливості пошуку в соцмережах клієнтів, та важливість розвитку власного бренду адвоката у соцмережах.
Андрій Осіпов – адвокат, член Волинської обласної комісії адвокатів, член асоціації правників України, експерт Інституту політичної освіти експерт міжнародного республіканського інституту, голова правління АТ "Одеська кіностудія" випускник Програми “Адвокат Майбутнього”, присвятив свою доповідь ораторській майстерності адвоката, зокрема, розповів, як підготувати таку промову, яка переконає суд, пояснив як не втрапити в інформаційну “халепу” та ознайомив з інструментами взаємодії адвоката з журналістами.
— Адвокати повинні розуміти одну річ, що той час які вони приділяють вивченню законів і практики це добре, але це лише половина справи, — вважає Андрій Осіпов. — Другу частину вони повинні приділити так званим м'яким навичкам: психологія, спілкування, презентація і найголовніше публічний виступ і комунікація. Якщо адвокати не приділяють уваги цим навичкам, які дозволяють їм реалізуватись, то вони радше виглядають як культурист, в якого накачані руки, але зовсім худі ноги, або накачана одна рука, а друга дистрофічна. І якщо інші професії можуть дозволити собі поводитися як завгодно, то адвокат повинен розуміти, що його пасивність шкодить його клієнту. Адвокат це той, який взяв на себе обов'язок інших людей. Тому я раджу книги, які потрібно прочитати: автор Сергеич П. – “Искуство речи на суде”, це легендарна книга; С. Арія – “Життя авоката”, Радіслав Гондопас "Камасутра для оратора". Цих книг достатньо, щоб отримувати задоволення від виступів і успішно виступати.
Про мистецтво домовлятися адвокати слухали від Ольги Тютюн – (Сертифікована медіатор та тренер. Почесний член Національної асоціації медіаторів України, Заступник керівника Українського центру медіації [ kmbs ] по проектах регіонального розвитку, Медіатор Центру Медіації при Київській Торгово-промисловій палаті, Тренер Асоціації "Податки України" та Учбового центру податкових консультантів, волонтер Міського центру дитини (Служба у справах дітей КМДА) з надання соціальної послуги посередництва (медіація) сім'ям, які опинились у скрутних життєвих обставинах, член етичного комітету Young Business Club.)
— Як юрист я співпрацюю з адвокатами в такій сфері як медіація, і мене дуже наснажило, що під час заходу розповіли й про історію, наше коріння, хоча ми говоримо, що в медіації ми не працюємо з минулим, але працюємо з минулим, коли воно позитивне. І це якраз той чудовий досвід поколінь, який нам дає приклад, як ми маємо діяти сьогодні. Мені як медіатору дуже імпонує і характер бесіди, і простір, який адвокати дають один одному щоб висловитись.
Матеріали презентації Ольги Тютюн на тему "Медіація – сучасна тенденція в адвокатурі”будуть оприлюдненні згодом, разом із тематичним інтерв’ю. )